Wtorek 11 grudnia
3 LATA KOWALCZYKA

Szkoleniowiec namysłowskiego Startu, Pan Bogdan Kowalczyk, obchodzi dziś zacny jubileusz. I bynajmniej nie jest to rocznica urodzin. To 3-lecie pracy trenerskiej z czerwono-czarnymi.
B.Kowalczyk jest wychowankiem Startu Namysłów, z którym związany jest (z przerwami) od 1980 roku. W czerwono-czarnych barwach święcił największe sukcesy w historii klubu, z awansem i występami w III oraz II lidze włącznie. Poza tym reprezentował Naprzód Rydułtowy (w II lidze), Pogoń Syców, Polonię Kępno, GKS Starościn oraz Unię Murów.
Nasz obecny szkoleniowiec karierę trenerską rozpoczął w Pogoni Syców, gdzie został grającym trenerem (1998/99). Podobną funkcję pełnił też Polonii Kępno (1999/2000) oraz namysłowskim Starcie (lata 2002-2007). Jesienią 2008 roku został szkoleniowcem III-ligowej Victorii Chróścice, z którą rozstał się po zakończeniu rundy. Z kolei od stycznia do grudnia 2009 r. ponownie pełnił rolę I trenera (czasami grającego) kępińskiej Polonii. Jest absolwentem Szkoły Trenerów PZPN (słynnej "Kuleszówki"), w której kształcił się w latach 2007-2008. Natomiast drugi raz do Startu trafił w grudniu 2009 r.
Co ciekawe, w pierwszym trenerskim podejściu Bogdan Kowalczyk został zwolniony ze Startu na początku stycznia 2007 r., a zmienił go wówczas Krzysztof Gnacy. Pan Gnacy przepracował z naszym zespołem okres do grudnia 2009 r., gdy podjął decyzję o rezygnacji z dalszego prowadzenia piłkarzy. Wówczas zastąpił go... Bogdan Kowalczyk, tym samym powracając do klubu po 3 latach nieobecności.

Fot.: Bogdan Kowalczyk (na zdjęciu) obchodzi dziś 3-lecie pracy z namysłowskim Startem. W tym czasie poprowadził zespół w 101 meczach, zdobywając wicemistrzowstwo IV ligi opolskiej (sezon 2010/11), wojewódzki Puchar Polski (2010/11) oraz utrzymując zespół w III lidze opolsko-śląskiej (2011/12).

Priorytetem Kowalczyka w rundzie wiosennej 2010 roku było utrzymanie NKS-u w III lidze, jednak wówczas zadanie okazało się niewykonalne. W kolejnym sezonie (2010/11) czerwono-czarni wywalczyli jednak wicemistrzostwo IV ligi opolskiej i po roku przerwy powrócili w III-ligowe szeregi. Ponadto w czerwcu ubiegłego roku B.Kowalczyk poprowadził swoich podopiecznych do kolejnego sukcesu, czyli zdobycia (po 17 latach przerwy) Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim! Ostatni sezon (2011/12), to heroiczna walka namysłowian o utrzymanie w III lidze opolsko-śląskiej, zakończona sensacyjnym, acz całkowicie zasłużonym powodzeniem. Bieżące rozgrywki, to z kolei próba ugruntowania namysłowskiej marki piłkarskiej we wspólnych rozgrywkach Śląska i Opolszczyzny. Miejmy nadzieję, że w czerwcu równie udana, jak przed sześcioma miesiącami.